Witam w kolejnym wpisie na naszym blogu. Dziś opowiem o automatyzacji sterowania światłem w domu.

Gdy pierwszy raz uruchomimy nasz inteligentny system włączać i wyłączać oświetlenie będziemy mieli możliwość za pomocą tradycyjnych lub dotykowych włączników ściennych, centralnego panela dotykowego bądź za pomocą naszych smartfonów. Systemy inteligentnego domu jednak potrafią jeszcze bardziej ułatwić oraz dostosować się do naszego trybu życia. I właśnie tutaj z pomocą przychodzą nam dodatkowe ustawienia, skrypty, czujniki i przełączniki.

Przykłady takiej automatyzacji światła:

  1. Czujnik otwarcia drzwi wejściowych do mieszkania jest zaprogramowany tak, aby także włączać światło w korytarzu – można ustalić w jakich godzinach będzie tak działać (wieczór, noc)
  2. Poranna pobudka – system włączy światło w sypialni a po 5 min włączy je w łazience lub korytarzu, następnie po 10 min wyłączy światło w sypialni – w przypadku regularnego życia domowników światło będzie  „podążać za nimi”.
  3. Symulacja obecności – kiedy rodzina wyjeżdża na wakacje system w zadanych godzinach włącza światło w ustalonych pomieszczeniach symulując obecność domowników – to skutecznie odstraszy potencjalnego złodzieja (ten bardziej rozgarnięty w nowej technologii, gdy zorientuje się że to tylko symulacja, także zrezygnuje z obawy przed naszpikowanym czujkami i alarmem domem).
  4. Gdy wieczorem uruchomimy komputer system może automatycznie zapalić lampkę na biurku (lub taśmę LED z tyłu monitora) w celu ochrony naszych oczu. Podobnie możemy zaprogramować włączenie telewizora.
  5. Włączanie światła możemy połączyć z czujnikiem zmierzchowym oraz roletami (gdy je podniesiemy a na zewnątrz świeci słońce system wyłączy światło).
  6. Gdy podjedziemy autem pod dom i otworzymy bramę wjazdową, system może włączyć oświetlenie zewnętrzne domu.
  7. Możemy zaprogramować automatyczne wyłączenie świateł w domu o określonej godzinie, np. późnym wieczorem w pokoju dziecięcym.
  8. Czujniki ruchu mogą zapalać światło gdy wykryją ruch; przydatne w korytarzach.
  9. Styczniki w drzwiczkach lub szufladach mebli włączają światło po ich otwarciu otwarciu

Wszystkie wymienione powyżej przykłady są sterowane przez centralkę systemu i każde zdarzenie jest zapisywane w jej pamięci, dzięki czemu mamy dostęp do pełnej historii włączania i wyłączania każdego źródła światła w domu.

PS. Na koniec jeszcze odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytanie: „a co się stanie jak prądu zabraknie?”. No cóż… to samo jak w przypadku gdy nie mamy systemu XHOME Touch – wszystko zgaśnie – a jak już prąd się pojawi to tak samo jak w przypadku gdy nie mamy systemu XHOME Touch – światło znów się zaświeci.

Zapraszam wkrótce na kolejną część FAQofblog.